Často kladené dotazy

ZÁKLADY

K čemu je baterie dobrá?

Baterie slouží k ukládání elektrické energie a k jejímu pozdějšímu využití.

Zdrojem této energie můžou být fotovoltaické panely přeměňující sluneční záření na elektrickou energii. Takto uloženou energii pak můžete využít kdykoliv ji budete potřebovat, i když zrovna nebude svítit slunce.

Pokud máte dvoutarifní elektroměr, můžete využít další možnost a nabíjet baterie ze sítě v době kdy je cena (tarif) nízká a elektřinu z baterií spotřebovat potom, když je cena (tarif) vyšší.

Proč bych měl ukládat elektřinu?

Výrobou vlastní elektřiny a jejím uložením výrazně snížíte závislost na rozvodné síti.  Hovoří se v tomto smyslu o tzv. energetické nezávislosti (částečné nebo úplné).

Dalším důvodem ukládání je úspora nákladů. Vlastní elektřinu máte nejen zdarma vyrobenou, ale neplatíte z ní distribuční ani jiné zákonné poplatky na podporu OZE jiných vlastníků a další poplatky. Současně je to ekologický způsob získání energie. Je to šetrné pro životní prostředí.

Bydlím v činžáku, je pro mě?

Ano. Do panelového bytu se nejvíce hodí náš základní model (jednofázové řešení EnergyCloud HOME s nejmenší kapacitou baterií).

Má to smysl i v případě, že k systému nemáte připojené fotovoltaické panely a kdy místo ze slunečního záření nabíjíte baterie z nízkého tarifu (např. u domácností s ohřevem vody skrze bojler a tedy sazbou AKU).

PLATBY, CENY, FINANCE

Mohu načerpat nějaké dotace např. Zelenou úsporám?

Ano, Nová Zelená Úsporám již počítá s výrobou elektřiny na střeše fotovolatickými panely a ukládáním elektřiny do baterií.

Nepřijdu o zelený bonus nebo výkupní cenu mojí fotovoltaiky?

Ne, nepřijdete. Instalace Domácí Baterie tzv. za elektroměrem by neměla mít vliv na vaši výkupní cenu nebo zelený bonus ze stávajících fotovoltaik. Výměna střídače podléhá pouze oznamovací povinnosti vůči ERÚ a nesouvisí s nárokem na zelený bonus.

TECHNIKA

Musím mít fotovoltaiku?

Ne. Domácí Baterie se dokáže nabíjet i bez připojených fotovoltaických panelů, kdy místo ze slunečního záření nabíjíte baterie ze sítě (např. nízkého tarifu), případně z jiných zdrojů.

Další možností je využívat jako alternativní zdroj energie mikro větrnou či vodní elektrárnu.

Spojení Domácí Baterie s fotovoltaikou je však nejlogičtějším a nejčastějším spojením.

Musím měnit dodavatele elektřiny?

Ne. Instalace Domácí Baterie nesouvisí nijak se změnou dodavatele.

Jaký je rozdíl oproti jiným známějším řešením baterií?

Těch rozdílů je několik. Předně řešení EnergyCloud je tzv. all-in-one – tzn., že neřešíte kompatibilitu, nebo montáž externího střídače nebo jakékoliv jiné dodávky a komponenty.  Dále se řešení liší typem bateriových článků. Používáme články na bázi LiFEPO4, vyznačující se oproti technologii Li-On výrazně vyšší bezpečností i delší životností.  Další rozdíly jsou v účinnosti nebo dostatečné velikosti výkonu a přetížení.

DODÁVKA A INSTALACE

Mohu si zařízení nainstalovat sám?

Ne. I přes snadnost zapojení se jedná o technickou montáž a instalace proto provádí partneři EnergyCloud  – tj. proškolená firma ve vašem regionu, která uvede a odzkouší vše podle našich požadavků.

Kdy baterii dostanu, když dneska objednám?

V našem rezervačním systému si musíte vyhradit výrobní kapacitu a vybrat orientační datum dodání . Dostupné termíny najdete na www.EnergyCloud.cz/rezervace.

Kolik má zařízení záruku a životnost?

Záruka na baterie je dvojí – buď min. 4000 cyklů nebo 10let – podle toho co nastane dříve. Faktická životnost LiFEPO4 článků testovaná v laboratorních podmínkách je více jak 15 let – testy stále probíhají.

Jak vybrat správnou kapacitu?

Obecně platí, že čím vyšší kapacita baterie, tím vyšší míra Vaší energetické nezávislosti. S výběrem kapacity a celkovým řešením Vám rád pomůže vybraný regionální partner EnergyCloud. V praxi bude posouzen zejména výkon fotovoltaiky a Vaše očekávaná spotřeba a podle toho navrženo optimální řešení ve více variantách.

Kolik potřebuji prostoru na instalaci?

Záleží na velikosti kapacity, kterou si vyberete (např. pro nejmenší řadu EnergyCloud Home rozměry  0,8m (šířka) x 1,3m (výška) x 0,3m (hloubka)  +  0,3m na manipulační prostor z boku). Více info na našich  webových stránkách ve specifikaci produktových řad.